Nesbitt Memorial Library
Columbus, Texas

Last Updated November 30, 2009
Use "CTRL F" to Search This Page
Click Here to Return to Home Page

Click Here to Return to History & Genealogy Materials

Colorado County Members,
Texas State Troops, 1861-1863

These names were extracted from documents that are preserved in the Archives Division, Texas State Library. For a list in alphabetical order of all persons named in them, click on this link: Alphabetical Index

 

Muster Roll of Oakland Grays, Active Company with Headquarters at Oakland, Enrolled June 30, 1861, Commissioned by the State of Texas August 7, 1861

J. Duff Brown (captain) / Don F. Payne (first lieutenant) / Stephen McCormick (second lieutenant) / James Carson (second lieutenant) / Lovet T. Tooke (first sergeant) / Henry Terrel Jr. (second sergeant) / George McCormick (third sergeant) / James G. Tooke (fourth sergeant) / L. D. Secrest (fifth sergeant) / James A. Darby (first corporal) / F. M. Hall (second corporal) / Benjamin F. Sprindle (third corporal) / M. S. Roach (fourth corporal) / J. H. Andrews / D. C. Payne / J. R. Stuart / J. B. Dodd / J. W. Eggleston / Robert J. Robinson / E. B. Fowlks / Jo M. Townsend / S. M. McCormick / Spencer B. Townsend / Samuel W. Smith / John Beste / Richard Glass / Arthur Oakes / W. H. Jackson / John Carson / W.W. Maxwell / Benjamin Terrell / N. Cocke / Clements Boettcher / R. Van Wagner / R. Harrison / J. A. Hall / P. A. Andrews / Phillip E. Stewart / Phillip P. Stewart / William M. Woolsey

Muster Roll of Harvey’s Creek Mounted Infantry, Active Company with Headquarters at Harvey’s Creek, Enrolled July 13, 1861, Commissioned by the State of Texas August 21, 1861

1. D. A. Hubbard (captain) / 2. W. S. Land (first lieutenant) / 3. J. I. Stolts (second lieutenant) / 4. John Lane (third lieutenant) / 5. J. H. McKinley (first sergeant) / 6. E. T. Adams (second sergeant) / 7. Robert Morgan (third sergeant) / 8. D. A. McKinley (fourth sergeant) / 9. G. H. Hutcheson (fifth sergeant) / 10. J. S. Conner / 11. H. H. Hill / 12. D. H. Taylor / 13. F. F. Good / 14. W. J. Sloniker / 15. I. R. Taylor / 16. F. E. Calwell / 17. S. W. Slack / 18. J. Henderson / 19. J. C. Taylor / 20. V. F. Jenkins / 21. S. W. Conner / 22. H. G. Jones / 23. J. D. Montgomery / 24. Jonathen Lane / 25. Mike Nave / 26. Thomas Slack / 27. N. H. Jenkins / 28. J. A. Smith / 29. John Winfrey / 30. T. P. Hubbard / 31. H. S. Hedrick / 32. S. C. Jones / 33. F. J. Hubbard / 34. S. Putnum / 35. H. McLary / 36. S. D. McLary / 37. B. F. Slater / 38. F. T. Shaw / 39. G. O. Sloneker

Muster Roll of Columbus Greys, Active Company with Headquarters at Columbus, Enrolled July 22, 1861, Commissioned by the State of Texas August 21, 1861

1. John Mackey (captain) / 2. R. L Foard (second lieutenant) / 3. Daniel Miller (second lieutenant) / 4. W. N Glenn (second lieutenant) / 5. Alex Folts (first sergeant) / 6. W. G. Hunt (second sergeant) / 7. South Jones (third sergeant) / 8. R. S Hartsfield (fourth sergeant) / 9. Noah Bonds (fifth sergeant) / 10. George Green (first corporal) / 11. S. M. Newsom (second corporal) / 12. H. D. Donald (third corporal) / 13. William H. Edwards (fourth corporal) / 14. Stephen Harbert / 15. C. Windrow / 16. David Tooke / 17. Simon Thulemeier / 18. P. Riley / 19. William M. Garner / 20. G. C. Journey / 21. T. W. Folts / 22. B. M. Lacey / 23. A. Kuykendall / 24. G. B. Halyard / 25. B. A. Ramsey / 26. P. D. Dillandeo / 27. P. Farmer / 28. Thornton Thatcher / 29. H. A. Reticke / 30. J. J. Smith / 31. J. N. Binkley / 32. R. J. Putney / 33. W. Goode / 34. C. J. Ward / 35. A. Hicks Baker / 36. Isam Tooke / 37. T. F. Sanders / 38. John F. Hicks MD / 39. J. Anselme / 40. John C. Miller / 41. John H. Bowers MD / 42. R. H. Tobin / 43. Peter Gross / 44. Andrew Gallilee / 45. Thomas Williams / 46. W. B. Perry / 47. L. W. Vaughn / 48. M. M. Scherer / 49. William W. Wooten / 50. Mathew McDowell / 51. Rob. J. Putney / 52. E. P. Whitfield / 53. A. Lookup / 54. W. L. Patterson / 55. William H. Bacon / 56. Augustus Jones / 57. William Bridge / 58. N. A. Snavely / 59. R. L. Scherer / 60. H. D. Rhodes / 61. A. L. Smith / 62. H. N. Haskell / 63. Robert B. Marlin / 64. Thomas P. Brown / 65. E. Marsden / 66. Warren Wallace / 67. J. M. Cummins / 68. W. H. Gazly / 69. Thomas J. Grace / 70. R. F. Jones / 71. W. S. Delaney / 72. A. H. Davidson / 73. W. H. Jones

Muster Roll of Shropshire’s Cavalry, Active Company with Headquarters at Columbus, Enrolled July 22, 1861, Commissioned by the State of Texas August 21, 1861

John S. Shropshire (captain) / Thomas G. Wright (first lieutenant) / Western B. Yates (second lieutenant) / Augustus L. Baker (second lieutenant) / N. C. Willson (orderly sergeant) / A. B. Carter (second sergeant) / A. S. Crisp (third sergeant) / John B. Wall (fourth sergeant) / W. L. Bonds (first corporal) / A. G. Mitchel (second corporal) / P. J. Oakes (third corporal) / Sam Henderson (fourth corporal) / 1. D. E. Putney / 2. J. F. Jenkins / 3. J. M. Jenkins / 4. Calvin Tanner / 5. F. Barnard / 6. G. H. Little / 7. James E. Carlton / 8. Jessie W. Tanner / 9. W. C. Crebbs / 10. Wessly Cherry / 11. G. W. Seymour / 12. William H. King / 13. A. Hallyard / 14. Phillip Burford / 15. E. P. Newsom / 16. Sam A. Nail / 17. S. O. Willson / 18. D. H. Crisp / 19. J. S. Cole / 20. William Pierce / 21. S. M. Wells / 22. William Johnson / 23. W. B. Turner / 24. Z. N. Hannah / 25. S. N. Kellogg / 26. T. T. DeGraffenreid / 27. R. J. Putney / 28. J. M. Howard / 28. J. C. Bullington / 30. S. Clapp / 31. P. S. Clapp / 32. James A. Harbert / 33. John W. Harbert / 34. G. W. Breeding / 35. R. H. Carter / 36. John A. Carter / 37. H. Beckwith / 38. R. C. Crisp / 39. W. B. Dewees / 40. William C. Wall / 41. E. T. Wright / 42. John Campbell / 43. Thomas Henderson / 44. L. Claiborn

Muster Roll of Colorado Rovers, Active Company with Headquarters at Columbus, Enrolled July 30, 1861, Commissioned by the State of Texas August 21, 1861

S. B. Lamb (captain) / R. E. Stafford (first lieutenant) / W. C. Hill (second lieutenant) / W. H. Stafford (second lieutenant) / 1. C. P. Owens (first sergeant) / 2. A. Cowart (second sergeant) / 3. Newton Sanders (third sergeant) / 4. Newton Cooper (fourth sergeant) / 5. Ed Newsom (fifth sergeant) / 6. Robert Caldwell (first corporal) / 7. T. J. Sanders (second corporal) / 8. C. J. F. Owens (third corporal) / 9. J. P. Holden (fourth corporal) / 10. Ezek. Whitehead (drummer) / 11. J. J. Bell (fifer) / 12. Moses Townsend / 13. Seborne Stapleton / 14. S. J. Stapleton / 15. Clement Henson / 16. T. G. Willbanks / 17. W. W. Winfield / 18. Rolen Buske / 19. Wiley Hickison / 20. J. M. Holden / 21. J. M. Hensen / 22. Job. Stapleton / 23. John D. Holden / 24. William Henson / 25. John F. Burnet / 26. S. B. Owens / 27. Malen Holden / 28. Williamson Powell / 29. John White / 30. Geo. A. Terry / 31. J. W. Rose / 31. J. R. Gatlin / 33. N. C. Rose / 34. J. H. Rose / 34. Bartholomew Terry / 36. Thomas Wilson / 37. John Wilson / 38. Jackson Wilson / 39. Moses Wilson / 40. B. P. Snow / 41. G. W. Dickey / 42. James Terry / 43. R. B. Wilson / 44. Andrew Wilson / 45. H. C. Cryer / 46. B. F. Cowart / 47. James H. Dickey

Muster Roll of Active Company with Headquarters at Eagle Lake, Commissioned by the State of Texas August 21, 1861 (no name for the company was given, nor was a date of enrollment, prompting the commissioning officer, E. O. Finnin, to write "Commissioned if the Damned Thing had any Date to it")

1. William P. A. Murray / 2. William J. Stanley / 3. Isaac J. Frazar / 4. Samuel S. Montgomery / 5. Jacob Weiss / 6. T. S. Anderson (captain) / 7. A. Lourain / 8. E. Lourain / 9. James W. Thompson / 10. N. B. Floyd (third lieutenant) / 11. A. A. Williamson / 12. C. Gordon / 13. Charles E. Williamson (second lieutenant) / 14. Lambert W. Drake (orderly sergeant) / 15. J. S. Bruce / 16. Sim. Shrewsbery / 17. John J. Pierce / 18. S. J. Burbage / 19. John Thatcher / 20. Henry Vyars / 21. William H. Hicks / 22. James Dowling / 23. Thomas Garrer / 24. M. A. Wade / 25. Daniel Draub / 26. Joseph English / 27. Dr. T. C. Cook / 28. William H. Dollar / 29. W. J. Herbert (first lieutenant) / 30. William Minter / 31. Angus McNeill / 32. William C. Herbert / 33. John Danner / 34. William C. Johnson / 35. H. Buckle Sr. / 36. Frank McGuin / 37. H. Buckle Jr. / 38. J. C. Scott / 39. D. C. Wilkerson / 40. William W. Montgomery / 41. O. Herbert / 42. J. P. Garrett / 43. A. B. Bonds / 44. John Giles / 45. Thomas Dolin / 46. James W. Able / 47. Robert B. Bratton

Muster Roll of Alleyton and New Mainz German Home Guard, Reserve Company with Headquarters at New Mainz, Enrolled June 24, 1861, Commissioned by the State of Texas August 21, 1861

Ernst Liermann (captain) / Conrad Huberick (first lieutenant) / Henry Berttram (second lieutenant) / Rudolph Mewes (second lieutenant) / Emil Richers (orderly sergeant) / A. Burttschell (sergeant) / August Braun (first corporal) / Christopher Honelager (second corporal) / William Frels (third corporal) / Fritz Franz (fourth corporal) / John Reimershoffer (drummer) / . H. Braden (drummer) / Adam Braden (fifer) / Arnold Prause (fifer) / 1. Joesph Burttschell / 2. Wilhelm Voss / 3. F. Doree / 4. Jacob Brod / 5. C. Witte / 6. Heinrich Heyne / 7. Ernst König / 8. John Braden / 9. Fritz Kansteiner / 10. Fritz Kuhn / 11. Wilhelm Schmidt / 12. Anton Braden Jr. / 13. Philip Baecker / 14. John Hennike / 15. C. Ullmann / 16. G. Willmann / 17. Franz Kuhn / 18. Franz Burttschell / 19. John Adam Schmidt / 20. Peter Wendel / 21. F. Sommerlatte / 22. John Kohler / 23. Jacob Burttschell / 24. Ignas Stock / 25. Nicholas Brod / 26. Franz Sensel / 27. Dietrich Grewe / 28. Jacob Marz / 29. Franz Wendel / 30. Henry Burttschell / 31. Henry Foster / 32. Joseph Schiller / 33. Heinrich Barten / 34. Adam Braden Jr. / 34. Patrick McCarthy / 36. Dietrich Kramer / 37. Joseph Keschek / 38. F. Reinhardt / 39. J. H. Daesher / 40. Ch. A. Dittmann / 41. H. S. Kahn / 42. J. Reimershoffer Sr. / 43. M. H. Schwarts / 44. E. Harrison / 45. H. Gaedeke Sr. / 46. Frans Kratzer / 47. H. Huberick / 48. L. Garrels / 49. Carl Aigner / 50. H. Gaedeke Jr. / 51. Andreas Braden Jr. / 52. Julius Belinski / 53. Julius Kotzebue / 54. Meinhard Kotzebue / 55. Mack Köch / 56. Johan Jackel / 57. Wilhelm Streckert / 58. Ch. Belzung / 59. Conrad Weigel / 60. William Mewes / 61. Kabela Tomert / 62. Frederick Dehn / 63. Peter Kolsch / 64. Wilhelm Mikow / 65. F. Cristiansen / 66. John Irelt

Muster Roll of Reserve Company Number One, Reserve Company with Headquarters at Frelsburg, Enrolled June 24, 1861, Commissioned by the State of Texas August 21, 1861

1. M. Malsch (captain, resigned before August 10, 1861) / 2. H. E. Yordt (first lieutenant) / 3. J. Kestermann (second lieutenant) / 4. H. Schmiedekamp (second lieutenant) / 5. E. Kollmann (first sergeant) / 6. Bernard Geistmann (second sergeant) / 7. J. Ditrich (third sergeant) / 8. J. Kaiser (fourth sergeant) / 9. Bernard Berkenhoff (fifth sergeant & color bearer) / 10. A. Lincke (first corporal) / 11. F. Otell (second corporal, elected captain August 10, 1861) / 12. Ch. Georg (third corporal) / 13. A. Kaufholt (fourth corporal) / 14. C. Dierkes (drummer) / 15. J. Michel (fifer) / 16. H. Frels / 17. F. Gollücke / 18. M. Hayek / 19. Christian Fuchs / 20. F. Rollewing / 21. H. Müller / 22. Bdr. Witty / 23. H. Georg / 24. F. E. Neuendorf / 25. C. Henneke / 26. G. Heinsohn / 27. W. Dudensing / 28. W. Winkelmann / 29. J. Müller / 30. G. Frerich / 31. J. Heimann / 32. F. Jürgens / 33. J. Gründer / 34. J. Koss / 35. A. Sommerletter / 36. J. Wilberg / 37. G. Berkenhoff / 38. A. Sabath / 39. J. D. Moekel / 40. Anton Heinsohn / 41. J. Henry / 42. F. Lauer / 43. J. Meissmann / 44. L. Beimer / 45. A. Dohmann / 46. H. Südmeyer / 47. I. Ranly / 48. K. Lincke / 49. H. Gowishek / 50. H. Brune / 51. Chrst. Möller / 52. A. Rinteln / 53. P. I. Hilden / 54. H. Beimer / 55. W. Niehus / 56. Ch. Sommerletter / 57. Bernard Wilde / 58. G. Johnson / 59. H. Scheider / 60. A. Ficke / 61. P. Punt / 62. D. Frels / 63. P. Herksen / 64. C. Brandes / 65. W. Müller / 66. J. Laake / 67. H. Meyer / 68. Lorenz Meyer / 69. G. Meckel / 70. E. Meckel / 71. W. Mossmeyer / 73. A. Stock / 74. Ed Weishuhn / 74. B. H. Schmiedekamp / 75. Erst. Weishuhn / 76. H. Brüdigam / 77. M. Hagemann / 78. J. F. Leindeker / 79. J. Voss / 80. E. Peters / 81. L. Mewes / 83. H. Obergehner / 84. H. Boleg / 85. G. Böhm / 85. H. Kansteiner / 86. H. Meyer / 87. H. Finkhausen / 88. G. Settler / 89. H. Moller / 90. H. Schroer / 91. W. Finkhausen / 92. F. Schulz / 93. J. Untermeyer / 94. C. Voss / 95. H. Henneke

Muster Roll of Frelsburg Home Guard, Reserve Company with Headquarters at Frelsburg, enrolled June 28, 1861, Commissioned by the State of Texas August 21, 1861

1. H. Kulow (captain) / 2. Hiram A. Hancock (first lieutenant) / 3. Gerhard Frels (second lieutenant) / 4. Gerhard Fehrenkamp (second lieutenant) / 5. F. W. Schmidt (orderly sergeant) / 6. G. B. Paulsen (second sergeant) / 7. W. Pagel (third sergeant) / 8. F. Schneider (fourth sergeant) / 9. Geo. Erdmann (color bearer) / 10. D. Pophanken (first corporal) / 11. William Walker (second corporal) / 12. H. Grabhorn (third corporal) / 13. E. Klimpel (fourth corporal) / 14. H. Greve / 15. Jerome Hancock / 16. John Allen / 17. Stephen Hairgrove / 18. Davis W. Hancock / 19. R. Schaffer / 20. Warren D. Kimbrough / 21. William Mealer / 22. H. Fisher / 23. L. F. Fisher / 24. H. Schmidt / 25. D. H. Lockmann / 26. Franz Branetzky / 27. J. Piwonka / 28. F. Cabron / 29. M. Piwonka / 30. A. Brockmeyer / 31. H. Wobbe / 32. B. Taffel / 33. A. Schwartz / 34. F. Ramthun / 35. C. Brüggmann / 36. Joseph Hayeck / 37. H. Spille / 38. H. Schöllmann / 39. W. Künstler / 40. H. Ballhorn / 41. Conrad Bletz / 42. August Forster / 43. August Voss / 44. John Stromeyer / 45. Julius Schreib / 46. Gerhard Bückmann / 47. W. Müller / 48. B. Wildemann / 49. P. Walla / 50. Franz Pisgajeck / 51. Franz Precktil / 52. A. Halfmann / 53. F. Meyer / 54. C. Aschenbeck / 55. Leopold Richter / 56. Adolph Hahn / 57. John I Noack / 58. John Meyer / 59. Joseph Dungen / 60. William Küsel / 61. Henr. Tietzen / 62. E. Hegemann / 63. F. Hillman / 64. L. Hillmann / 65. Charles I Schmidt / 66. William Frerichs / 67. Henr. Oker / 68. Seraphim Burger / 69. Jacob Kehl / 70. Joseph Kehl / 71. Valentin Kurzemann / 72. John Hüls / 73. John Kaiser / 74. Charles Schmidt II / 75. John Noack II / 76. H. Diedrichs / 77. Joseph Burgert / 78. Carl Ling / 79. Joseph Golle / 80. Ferd. Lotteringer / 81. Valentin Hans / 82. Peter Loessin / 83. August Loessin / 84. William Loessin / 85. John Zapalack / 86. Lorenz Lewondowsky / 87. Henr. Wehmeyer

Muster Roll of Oakland Guards, Reserve Company with Headquarters at Oakland, enrolled June 30, 1861, Commissioned by the State of Texas August 28, 1861

1. P. M. Denson / 2. William K. Childers (fourth sergeant) / 3. Stephen Middleton (third sergeant) / 4. Wm C. Meredith / 5. Henry Bock / 6. A. Weis / 7. Leopold Steiner / 8. James Murrey / 9. D. A. Calhoun / 10. P. S. Turner / 11. R. F. Stafford / 12. V. D. LeTulle (second lieutenant) / 13. T. M. Laidley (first lieutenant) / 14. D. C. Neer / 15. Thomas H. James (third corporal) / 16. Robert E. McFall / 17. Allen Tooke (first sergeant) / 18. Charles Scheilds / 19. Conrad Keiler / 20. W. F. Archer / 21. John Arnold / 22. T. P. Moore (second sergeant) / 23. Julius Obenhaus / 24. D. A. Murchison / 25. Benjamin Holzclaw (first corporal) / 26. J. C. Benthall (captain) / 27. Charles Hillerman (second corporal) / 28. M. G. Flournoy / 29. J. S. Guinn / 30. R. P. Harrison / 31. O. B. Crenshaw / 32. S. D. Foote / 33. N. G. Denson / 34. P. W. Maxwell / 35. F. T. deGraffenreid / 36. J. C. Paine / 37. P. R. Nunn / 38. D. W. Turner / 39. William P. Ball / 40. W. Gerstenberger / 41. E. Gerstenberger / 42. A. Gerstenberger / 43. J. G. Walker / 44. Willis Shears / 45. Frederrich Boettcher (fifth sergeant) / 46. J. R. Mayes / 47. France Schugarrich / 48. J. M. Woolsey / 49. W. L. Dunanoz / 50. John Krempscher / 51. Dan W. Jackson / 52. David McKennon / 53. M. S. Townsend (third lieutenant) / 54. L. McKennon / 55. R. Meredith / 56. W. B. McCormick / 57. John Postuonski / 58. Herman Vogelsang / 59. Leo Mercer / 60. Jok Tooke / 61. J. H. Payne / 62. A. Scrimpsher (fourth corporal)

Muster Roll of Colorado Grays, Reserve Company with Headquarters at Harvey’s Creek, Enrolled July 18, 1861, Commissioned by the State of Texas August 21, 1861

1. F. M. Burford (captain) / 2. N. C. Womble (first lieutenant) / 3. William Goode (second lieutenant) / 4. B. Heffner (third lieutenant) / 5. Henry Roberson (first sergeant) / 6. W. W. Walker (second sergeant) / 7. W. C. Ivey (third sergeant) / 8. H. S. Coble (fourth sergeant) / 9. J. C. Jenkins (fifth sergeant) / 10. J. M. Conner / 11. J. C. Staton / 12. W. F. Taylor / 13. R. H. Shaw / 14. J. W. Lee / 15. James McMillon / 16. W. N. Danzy / 17. C. York / 18. H. Putnum / 19. M. B. Burch / 20. D. G. Smith / 21. William Stapleton / 22. John Stapleton / 23. J. W. Wright / 24. S. A. Spinks / 25. Franc Bosok / 26. James Cone / 27. A. R. Cone / 28. W. C. Marshel / 29. James Gusman / 30. Jo Insall / 31. Warren Winn / 32. J. A. Wicker / 33. William Strate / 34. B. T. Ingram / 35. R. W. Jones / 36. John Falwell / 37. R. B. Hollinsworth / 38. Henry C. Harmes / 39. William Ocker / 40. Robert Raabe / 41. August Raabe / 41. Thomas Winfrey / 43. A. H. S. Morris / 44. William Boeer / 45. Charles Boeer / 46. Jo Schneider / 47. H. M Goode / 48. J. R. McKinley / 49. C. C. Jones / 50. E. W. Perry / 51. Henry Insall / 52. S. Stapleton / 53. J. S. Smith / 54. J. D. Riggs / 55. Thomas Winn / 56. G. J Slack / 57. D. W. Harris / 58. G. W. Pool / 59. A. L. Townson / 60. Jeff Shiver / 61. R. G. Maxwell / 62. D. A. Robinson / 63. W. L. Mayes / 64. Henry C. Hart / 65. W. Putnum / 66. H. S. Sledge / 68. D. W. Jackson / 69. John Prude

Muster Roll of Crasco Hickory Company, Reserve Company with Headquarters at Crasco, Enrolled July 26, 1861, Commissioned by the State of Texas August 21, 1861

1. John Zwiegel (captain) / 2. J. F. Wright (first lieutenant) / 3. John C. Oaks (second lieutenant) / 4. O. L. Andrews (first sergeant) / 5. David Hopp (second sergeant) / 6. H. Sumner Townsend (first corporal) / 7. John Daniel (second corporal) / 8. Thomas Clark / 9. Anton Mucke / 10. C. Stedman / 11. J. W. Tinkler / 12. Moris Townsend / 13. G. P. Anderson / 14. Joseph Repel / 15. C. Hutchins / 16. Anton Otholt / 17. Franz Schiller / 18. Milton Dyers / 19. R. Colwell / 20. W. Anderson / 21. Dandridge Johnson / 22. B. F. Cowert / 23. Joseph Loeschinger / 24. Ernst Hoffman / 25. Calvin Penny / 26. James Penny / 27. Ch. Draste / 28. James Williams / 29. John Aplin / 30. J. R. Elliott / 31. G. W. Johnson / 32. William J. Cooper / 33. A. J. Romans / 34. Wm B. Daniel / 35. Th. Grodhaus / 36. W. W. W. Bonds / 37. Henry Pratt / 38. James Reins / 39. Emill Besch / 40. William Womack / 41. Luck Garner / 42. M. W. Townsend / 43. Charles Obenhaus / 44. Fredrick Kreuter / 45. H. L. Townsend / 46. Fred Miller

Muster Roll of Colorado Home Guard, Reserve Company with Headquarters at Columbus, Enrolled August 24, 1861, Commissioned by the State of Texas August 31, 1861

1. J. W. Mathee (captain) / 2. P. Cramer (first lieutenant) / 3. H. Kastrop (second lieutenant) / 4. C. Lessing (third lieutenant) / 5. F. Muller (first sergeant) / 6. W. Walter (second sergeant) / 7. W. B. Roever (third sergeant) / 8. W. Beethe (fourth sergeant) / 9. M. Beck (fifth sergeant) / 10. F. Neuman (first corporal) / 11. J. Illeg (second corporal) / 12. J. Hoffman (third corporal) / 13. F. Fritag / 14. C. Fritz / 15. M. Mung / 16. H. Weedman / 17. C. Obenhaus / 18. J. Sandmeyer / 19. C. Smidt / 20. A. Besch / 21. A. Prentzel / 22. A. Gegenworth / 23. Hugo Walter / 24. H. Merseberger / 25. G. Billart / 26. W. Bodeker / 27. H. Muller / 28. G. Muller / 29. J. R. Brooks / 30. F. S. Mathee / 31. John Peltzer / 32. H. Senne / 33. P. Emil / 34. J. Emil / 35. J. Muller / 36. F. Berttold / 37. C. Beyer / 38. R. Wegner / 39. F. G. Shults

Muster Roll of Captain M. Quin’s Company Raised for Flournoy’s Regiment, Organized at Alleyton April 1, 1862

Alleyton Beat, Colorado County, Texas, Camp 1: J. C. Bell, G. S. Walton, Joseph Holmes, Thomas Wilkerson, John Powell, William Stewart, Marshal Hoover, Merrit Hoover, Thomas Rollenson, M. Quin, Ferd Smith, Matthew McCarty, J. W. Rambough, James McDowell, John Sewer [Suhr], Thomas Flaherty, Henry Sedmeon, John Dagoner

Columbus Beat, Colorado County Texas: Rudolph Stolze

Eagle Lake Beat, Colorado County, Texas: L. M. Cotnam, James B. Good, E. L. Good, A. M. Drumgoold, J. M. Simms, Robert Elliot, James Love, William Strahan, Emanuel Greaves, William Migs, Charles Smelts, William Parker

Beat Number 4, Fort Bend County, Texas: Henry Derrick, T. H. Rahilly, Patrick Burke, R. V. Eakman, W. M. Parrot, William Petty

Colorado County Companies and Officers, 22nd Brigade, Texas State Troops, April 9, 1862 (Officers from Fayette, Matagorda, and Wharton Counties omitted)

Beat 1, Company 1, Columbus
Number of Men: 78
Officers Elected March 8, 1862: R. V. Cook (captain), T. W. Folts (first lieutenant), C. Windrow (second lieutenant), Thomas Lewis (second lieutenant jr.)
Officers Appointed April 9, 1862 to Replace Those Who Went into C. S. A Service, Who Declined to Qualify, or Who Died: C. Windrow (captain), R. J. Putney (second lieutenant), J. R. Brooks (second lieutenant jr.)

Beat 1, Company 2, Columbus
Number of Men: 74
Officers Elected March 8, 1862: S. Thulemeier (captain), J. N. Binkley (first lieutenant), V. Battagbei (second lieutenant), W. B. Roever (second lieutenant jr.)

Beat 2, Eagle Lake
Number of Men: 58
Officers: none listed on April 9, 1862
Officers Elected April 26, 1862: John Suggs (captain), J. C. Cullen (first lieutenant), C. Wilkerson (second lieutenant), D. Draub (second lieutenant)

Beat 3, Company 1, Frelsburg
Number of Men: 100
Officers Elected March 11, 1862: John Hastedt (captain), H. E. Jordt (first lieutenant, has declined to qualify), Gerhard Frels (second lieutenant, has declined to qualify), J. Horning (second lieutenant jr.)
Officers Appointed April 16, 1862: C. Mathis (first lieutenant), F. Leyendecker (second lieutenant)

Beat 3, Company 2, Frelsburg
Number of Men: 100
Officers Elected March 11, 1862: August Georg (captain), B. Berkenhoff (first lieutenant), William Moeller (second lieutenant), Fred. Ernst (second lieutenant jr.)
Note: "The Capt. has died and all the Lts leave"
Officer Elected April 5, 1862: B. Geissmann (captain)
Officers Appointed April 8, 1862: H. Muller (first lieutenant), G. Heinsohn (second lieutenant), H. Grewe (second lieutenant jr.)

Beat 3, Company 3, Frelsburg
Number of Men: 67
Officers Elected March 11, 1862: F. Schneider (captain), F. Frerichs (first lieutenant), C. Ehlinger (second lieutenant, "has declined in writing to accept"), G. Fehrenkemp (second lieutenant jr.)

Beat 4, Company 1, Oakland
Number of Men: 58
Officers Elected March 15, 1862: D. W. Jackson (captain), William Goode (first lieutenant), M. Nave (second lieutenant), M. Nave (second lieutenant jr., "but he accepts the above & leaves this vacant")
Officer Appointed April 25, 1862: W. G. Mayes (second lieutenant)

Beat 4, Company 2, Oakland
Number of Men: 73
Officers Elected March 8, 1862: J. N. Arnold (captain), W. P. Trott (first lieutenant), S. D. Foote (second lieutenant), A. Tooke (second lieutenant jr.)

Beat 5, Company 1, Alleyton
Number of Men: 75
Officers Elected March 8, 1862: M. Quin (captain, declined to qualify), J. S. Walton (first lieutenant, declined to qualify), Marion Bantz (second lieutenant), J. Rosenfield (second lieutenant jr.)
Officers Appointed April 16, 1862: V. Allen (captain), D. H. Childress (first lieutenant), John Rosenfield (second lieutenant)

Beat 5, Company 2, Alleyton
Number of Men: 80
Officers Elected March 7, 1862: E. Liermann (captain), C. Honelage (first lieutenant), R. Mewes (second lieutenant), H. Bertram (second lieutenant jr.)

Beat 6, Columbus
Number of Men: 39
Officers Elected March 1, 1862: T. L. Townsend (captain), J. F. Wright (first lieutenant), T. G. Willbank (second lieutenant, has joined Confederate States Army), R. F. Stafford (second lieutenant jr.)

Beat 7, Columbus
Number of Men: 57
Officers Elected March 6, 1862: John Zwiegel (captain), Eli Clapp (first lieutenant), Thomas Ingram (second lieutenant), L. Townsend (second lieutenant jr.)
Officer Elected April 26, 1862: John C. Oaks (captain)

Regimental Officers for Colorado County, 22nd Brigade, Texas State Troops, April 29, 1862

W. S. Delany of Columbus (elected colonel April 24, 1862)
John Zwiegel of Columbus (elected lieutenant colonel April 23, 1862)
M. Malsch of Frelsburg (elected major April 24, 1862)
F. Becker of Frelsburg (elected major April 24, 1862)

Lists of Men from Colorado County Units who Voted for a Brigadier General of the 22nd Brigade, Texas State Troops, on May 17, 1862

Company unidentified, Columbus

1. W. S. Delany / 2. W. H. Edwards / 3. C. H. Bell / 4. H. Merseburger / 5. W. H. Bacon / 6. M. R. Kenedey / 7. J. G. Neumann / 8. Charles Schmidt / 9. William Engel / 10. Jacob Illg / 11. Charls Fritz / 12. Anton Prenzel / 13. Mathias Beck / 14. A. S. Wirtz / 15. P. Riley / 16. Simon Thulemeier (captain) / 17. William B. Roever (second lieutenant) / 18. J. N. Binkley (first lieutenant) / 19. J. C. Folts / 20. William Beethe / 21. Henry Boedeker / 22. Mike Sherrer / 23. J. L. Walker / 24. N. B. Snaveley / 25. John Prude / 26. S. B. Lamb / 27. Henry Kastrop

Militia Company No. 2, Oakland, Beat No. 4

1. John N. Arnold (captain) / 2. A. C. Hereford / 3. S. D. Foote / 4. O. B. Crenshaw / 5. W. P. Trott / 6. F. Boettcher / 7. D. C. Neer / 8. T. H. James / 9. J. Pascaske / 10. J. M. Woolsey / 11. R. B. Edwards / 12. Allen Tooke / 13. D. W. Turner / 14. D. McKinnon / 15. J. Dickey / 16. A. Weis / 17. Leevi Mercer / 18. G. F. Whitfield / 19. T. P. Moore / 20. D. A. Calhoun / 21. John A. Fowlks / 22. W. P. Bass / 23. A. R. Herndon / 24. E. B. Fowlks / 25. T. J. Patton / 26. W. Gerstenberger / 27. John Nunn / 28. B. Helcher / 29. Charles Hillman / 30. A. Scrimpsher

Militia Company No. 1, Frelsburg, Beat No. 1

1. Lorentz Mayer / 2. Joseph Kos / 3. Ch. Fuchs / 4. Fr. Leindecker / 5. B. Leyendecker / 6. Charles J. Mathis (lieutenant) / 7. J. Hastedt (captain) / 8. C. Bridigam / 9. T. Wichel / 10. T. [illegible] / 11. L. Möbes / 12. F. Joergens / 13. T. Heimann / 14. A. Ficke / 15. A. Forster / 16. H. Spill / 17. H. Peycke / 18. T. [illegible] / 19. [illegible] / 20-25. [page torn] / 26. C. Henneke

Militia Company No. 2, Frelsburg

1. W. Schöllmann / 2. F. Priesmeyer / 3. D. Albrecht / 4. W. Heinsohn / 5. Ch. Brückmann / 6. F. Fischer / 7. B. Witte / 8. B. Schneider / 9. F. Meyer / 10. W. Winkelmann / 11. C. Linke / 12. H. Niehaus / 13. L. Richter / 14. W. Dudensing / 15. B. H. Halfmann / 16. F. Henry / 17. G. Heinsohn / 18. W. Müller / 19. W. Pagel / 20. H. Georg / 21. H. Brune / 22. B. Wildemann / 23. I. Zapalac / 24. W. Niehaus / 25. H. Grewe / 26. Ch. Müller / 27. A. Wiehl / 28. A. Sommerlatte / 29. J. P. Hilden / 30. H. Halfmann / 31. B. Wilde / 32. D. Rothenberg / 33. B. Heinemann / 34. G. Berkenhoff / 35. J. Brenk / 36. F. Piscacek / 37. J. Piwonka / 38. M. Piwonka / 39. J. Heyeck / 40. Prechectil / 41. F. Becker (major) / 42. M. Malsch (major) / 43. B. Geistmann (captain) / 44. Henry Müller (first lieutenant) / 45. C. Georg (first sergeant)

Militia Company No. 3, Frelsburg, Beat No. 3

1. John Hülz / 2. William Küsel / 3. Gerhard Mehrens / 4. Charles Vass / 5. Jesse Bagget / 6. Fr. Frerichs / 7. Hen. Ocker / 8. William Shubert / 9. Fr. Stolle / 10. Hen. Fattman / 11. Diedrich Lockman / 12. Joseph Untermeyer / 13. Ignaz Hegeman / 14. Fr. Shulz / 15. Joseph Gully / 16. Theo. Baker / 17. Chr. Ashenberg / 18. Sera. Burger / 19. William Frerichs / 20. Anton Rabe / 21. Joseph Kehl / 22. Jacob Kehl / 23. Charles Kohllöfel / 24. Val. Hans / 25. Joseph Burger / 26. Fr. Schneider / 27. Lawrence Levandosky / 28. John Zapalach / 29. Jew. Janack / 30. Adol. Hahn / 31. Fr. Hillmer / 32. Gerhard Fehrenkamp / 33. Ludwig Hillman / 34. Hermann Hillman

Company unidentified, Beat No. 7

1. John Daniels / 2. John Zwiegel / 3. W. B. Daniels / 4. Eli Clapp / 5. John C. Oaks (captain) / 6. Tomas Ingram / 7. L. Townsen / 8. L. Miller / 9. L. Garner / 10. A. Utholt / 11. T. Grodhouse / 12. C. Peny / 13. M. Whittle / 14. S. B. Walker / 15. J. Conn / 16. W. Womack / 17. A. Obenhouse / 18. R. L. Walker / 19. F. Kiectier / 20. John B. Trott / 21. John Miller

Regimental Return, Second Regiment of the 22nd Brigade, Texas State Troops, August 1862

W. S. Delany, colonel
John Zwiegel, lieutenant colonel
M. Malsch, major
F. Becker, major
W. J. Herbert, adjutant
J. N. Arnold, quartermaster, replacing C. Windrow
F. M. Burford, commissary
William M. Byars, surgeon
S. D. McLeary, assistant surgeon
H. M. Goshorn, chaplain
P. Riley, sergeant-major
Thomas W. Folts, quartermaster sergeant, replacing J. N. Arnold, promoted
F. Smith, chief musician
F. Frerish, chief musician

Company A: D. W. Jackson, captain

Company B: John Suggs, captain

Company C: E. Lierman, captain; C. Honnerlage, first lieutenant; R. Mewes, second lieutenant; C. Reichard, second lieutenant jr.

Company D: A. C. Hereford, captain; Allen Tooke, first lieutenant; S. D. Foote, second lieutenant; Henry Bock, second lieutenant jr.

Company E: V. Allen, captain

Company F: B. Geistmann, captain; H. Müller, first lieutenant; G. Heinsohn, second lieutenant; H. Greive, second lieutenant jr.

Company G (extinct)

Company H: S. Thulemeier, captain; J. N. Binkley, first lieutenant; J. J. Smith, second lieutenant; W. H. Edwards, second lieutenant jr.

Company I: F. Schneider, captain; G. Taylor, first lieutenant; F. Schultz, second lieutenant; G. Fehrenkamp, second lieutenant jr.

Company J: J. C. Oakes, captain; E. Clapp, first lieutenant; T. Ingram, second lieutenant

Company K (no report)

Company L: F. Hastedt, captain; T. Horning, first lieutenant; A. Heinson, second lieutenant

Regimental Return, Second Regiment of the 22nd Brigade, Texas State Troops, September 1862

W. S. Delany, colonel
John Zwiegel, lieutenant colonel
M. Malsch, major
F. Becker, major
W. J. Herbert, adjutant
J. N. Arnold, quartermaster
F. M. Burford, commissary
William M. Byars, surgeon
Samuel D. McLeary, assistant surgeon
J. M. Goshorn, chaplain
Philip Riley, sergeant-major
Thomas W. Folts, quartermaster sergeant
F. Smith, chief musician
F. Frerish, chief musician

Company A: D. W. Jackson, captain

Company B: John A. Suggs, captain; John Culton, first lieutenant; Daniel Draub, second lieutenant jr.

Company C: E. Lierman, captain; C. Honnerlage, first lieutenant; R. Mewes, second lieutenant; C. Reichard, second lieutenant jr.

Company D: A. C. Hereford, captain; Allen Tooke, first lieutenant; S. D. Foote, second lieutenant; Henry Bock, second lieutenant jr.

Company E: V. Allen, captain

Company F: B. Geistmann, captain; Henry Müller, first lieutenant; G. Heinsohn, second lieutenant; Henry Greive, second lieutenant jr.

Company G (extinct): T. L. Townsend, captain

Company H: S. Thulemeier, captain; J. N. Binkley, first lieutenant; J. J. Smith, second lieutenant; W. H. Edwards, second lieutenant jr.

Company I: F. Schneider, captain; G. Taylor, first lieutenant; F. Schultz, second lieutenant; G. Fehrenkamp, second lieutenant jr.

Company J: John C. Oakes, captain; Eli Clapp, first lieutenant; Thomas Ingram, second lieutenant

Company K: Josiah Shaw, captain

Company L: John Hastedt, captain; T. Horning, first lieutenant; A. Heinsohn, second lieutenant

List of Staff and Company Officers, Second (Colorado County) Regiment, 22nd Brigade, Texas State Troops, as of November 1, 1862

Staff Officers

William M. Byars, Columbus, surgeon, appointed April 24, 1862
S. D. McLeary, Columbus, assistant surgeon, captain, appointed April 24, 1862
F. M. Burford, Columbus, commissary, captain, appointed May 22, 1862
J. N. Arnold, Oakland, quartermaster, captain, date not given
J. M. Goshorn, Eagle Lake, chaplain, captain, appointed May 22, 1862
W. J. Herbert, Eagle Lake, adjutant, first lieutenant, appointed May 22, 1862

Beat 1, Company 1: Josiah Shaw, captain; 37 men

Beat 1, Company 2: S. Thulemeier, captain, appointed March 8, 1862; J. N Binkley, first lieutenant, elected March 8, 1862; J. S. Smith, second lieutenant; W. H. Edwards, second lieutenant jr.; 32 men

Beat 2, Company: John A. Suggs, captain, elected April 26, 1862; John Culton, first lieutenant, elected April 26, 1862; Dan Draub, second lieutenant jr., elected April 26, 1862; 26 men

Beat 3, Company 1: John Hastedt, captain, elected March 11, 1862; T. Horning, first lieutenant; A. Heinsohn, second lieutenant; 41 men

Beat 3, Company 2: B. Guestman, captain, elected April 5, 1862; Henry Muller, first lieutenant, appointed April 8, 1862; G. Heinsohn, second lieutenant, appointed April 8, 1862; H. Grieve, second lieutenant jr., appointed April 8, 1862; 47 men

Beat 3, Company 3: F. Schneider, captain, elected March 11, 1862; G. Taylor, first lieutenant; F. Schultz, second lieutenant; G. Fehrenkemp, second lieutenant, jr. elected March 11, 1862; 36 men

Beat 4, Company 1: D. W. Jackson, captain, elected March 15, 1862; William Goode, first lieutenant, elected March 15, 1862; M. Nave, second lieutenant, elected March 15, 1862; W. G. Mayes, second lieutenant jr., elected April 25, 1862; number of men not given

Beat 4, Company 2: A. C. Hereford, captain, elected June 7, 1862; Allen Tooke, first lieutenant, elected July 5, 1862; S. D. Tooke, second lieutenant, elected March 8, 1862; H. Brock, second lieutenant jr., elected June 7, 1862; 37 men

Beat 5, Company 1: Vincent Allen, appointed April 16, 1862; D. H. Childress, first lieutenant, appointed April 16, 1862; M. Bantz, second lieutenant, elected March 8, 1862; John Rosenfield, second lieutenant jr., appointed April 16, 1862; number of men not given

Beat 5, Company 2: E. Lierman, captain, appointed March 7, 1862; C. Honnelage, first lieutenant, elected March 7, 1863 R. Mewes, second lieutenant, elected March 7, 1862; C. Reichard, second lieutenant jr., appointed April 16, 1862; 38 men

Beat 6, Company: T. L. Townsend, captain, elected March 1, 1862; no other data

Beat 7, Company: John C. Oakes, captain, elected April 16, 1862; Eli Clapp, first lieutenant, elected March 6, 1862; Thomas Ingram, second lieutenant, elected March 6, 1862; 28 men

List of Absentees and Delinquents from Colorado County, 22nd Brigade, Texas State Troops, November 24, 1863 (lists from Fayette, Matagorda, and Wharton Counties omitted)

76. F. Preshacheck (drafted December 1862, Beat No. 3, Frelsburg) / 77. T. Voss (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 78. F. Kubitzjeck (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 79. A. Kaufold (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 80. G. Kolasch (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg, "Reported sick") / 81. H. Wolf (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg, "Reported sick") / 82. L. Mewis (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 83. Joachim Koss (drafted September 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 84. F. Kollewing (drafted September 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 85. Coufall (drafted September 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 86. John Zapalac (drafted December 1862, Beat No. 3, Frelsburg, "Perhaps same as No. 90") / 87. F. Pisjacek (drafted December 1862, Beat No. 3, Frelsburg) / 88. William Dudensing (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 89. Charles Dennuy (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 90. Gus. Zapalac (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg, "see No. 86") / 91. A. Sommerletter (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 92. Fred. Meyer (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 93. Fred. Schmidt (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 94. William Pagel (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 95. C. Bruckman (drafted September 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 96. August Linke (drafted September 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 97. Conrad Blitz (drafted September 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 98. Pisjack (drafted September 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 99. A. Hahn (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 100. L. Hillman (drafted July 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 101. Fr. Stolle (drafted September 1863, Beat No. 3, Frelsburg) / 102. G. G. Highland (drafted December 1862, Beat No. 5, Alleyton) / 103. A. Konighausen (drafted December 1862, Beat No. 5, Alleyton) / 104. G. Sappaludo (drafted December 1862, Beat No. 5, Alleyton) / 105. Slabado (drafted September 1863, Beat No. 5, Alleyton) / 106. Buback (drafted September 1863, Beat No. 5, Alleyton) / 107. Tony Pares (drafted September 1863, Beat No. 2, Eagle Lake) / 108. D. E. Waddell (drafted September 1863, Beat No. 1, Columbus) / 109. W. W. Bonds (drafted September 1863, Beat No. 1, Columbus, "Reported to have joined Browns Bat or Bates Regt C. S. A.") / 110. Beno Beyer (drafted July 1863, Beat No. 1, Columbus) / 111. F. G. Shultz (drafted September 1863, Beat No. 1, Columbus, "No. 111 was detached by order of Lt Col J. D. McAdoo A. A. Gen. but he never reported to camp nor to me at any time.") / 112. E. Boer (drafted July 1863, Beat No. 4) / 113. Richard Wynn (drafted September 1863, Beat No. 4) / 114. E. Daskclaskie (drafted July 1863, Beat No. 4) / 115. W. F. Leslie (drafted July 1863, Beat No. 4) / 116. Gersberger (drafted July 1863, Beat No. 4, "There are three Gersbergers—two Wm. & E. Gersberger reported, but this No. 116 has not.") / 117. F. Krumter (drafted December 1862, Beat No. 7) / 118. Henry Reuch (drafted December 1862, Beat No. 7) / 119. G. Obenhouse (drafted September 1863, Beat No. 7, "Likely a conscript")