Nesbitt Memorial Library
Columbus, Texas

Last Updated November 30, 2009
Use "CTRL F" to Search This Page
Click Here to Return to Home Page

Click Here to Return to History & Genealogy Materials

Third Parish Register of St. John's Episcopal Church, Columbus,
Baptisms, Confirmations, Burials, and Marriages, 1916-1941

transcribed by Bill Stein

Click here for First Parish Register (1874-1892)
Click here for Second Parish Register (1892-1921)
Click here for Fourth Parish Register (1939-1988)
Click here for Burial Register (1973-2002)

Notes

Note: This is the Third Register. The Second Register was begun in 1905 by the Rev. William Hart. It is a very large book and was not filled up. (Presumably) it was rejected in favor of this smaller book, begun with an entry of a confirmation on March 30, 1916.
JAH (1955)

Baptisms

Page: 58; Name: Gus Faber Obenhaus; Sex: male; Parents: Gus Obenhaus, Olivia Wooten Obenhaus; Sponsors: James H. Wooten, Harcourt Wooten, Helen G. Wooten; Date and Place of Birth: Sep 27, 1916, Columbus; Date and Place of Baptism: Nov 25, 1917, St. Johnís Church; Minister: A. J. Gayner Banks

Page: 58; Name: Kyle Lavine Duncan; Sex: female; Parents: J. A. Duncan, Lida Duncan; Sponsors: Mrs. T. B. West, Miss Tillie Weete, A. J. Gayner Banks; Date and Place of Birth: Jun 25, 1897, Glidden; Date and Place of Baptism: Feb 22, 1918, St. Johnís Church; Minister: A. J. Gayner Banks

Page: 58; Name: Mary Anne Schulenburg; Sex: female; Parents: Louis Schulenburg, Anna Schulenburg; Sponsors: Mrs. T. B. West, Miss Tillie Weete, A. J. Gayner Banks; Date and Place of Birth: Aug 4, 1889, Glidden; Date and Place of Baptism: Feb 22, 1918, St. Johnís Church; Minister: A. J. Gayner Banks

Page: 58; Name: Mary Weete; Sex: female; Parents: Robert Burttschell, Nora Proffitt; Sponsors: Tillie Weete, Libbie Obenhaus; Date and Place of Birth: Mar 15, 1896, Austin; Date and Place of Baptism: Jul 6, 1919, St. Johnís Church; Minister: W. A. Render

Page: 58; Name: Robert Weete; Sex: male; Parents: Gus Weete, Mary Burttschell; Sponsors: Tillie Weete, Libbie Obenhaus; Date and Place of Birth: Feb 4, 1914, La Grange; Date and Place of Baptism: Feb 11, 1914, St. Johnís Church; Minister: W. A. Render

Page: 58; Name: Lena Augusta Wink; Sex: female; Parents: Ed Wink, MaBell White; Sponsors: Mrs. John Krause, Tillie Weete, John Krause; Date and Place of Birth: Jan 5, 1919, Glidden; Date and Place of Baptism: Aug 24, 1919, St. Johnís Church; Minister: W. A. Render

Page: 58; Name: Russell Gordon Lowrey; Sex: male; Parents: Charles Lowrey, Jane Marie Glitheroe; Sponsors: W. A. Render, Jacqueline Mansfield, Charline Glitheroe; Date and Place of Birth: May 6, 1918, Columbus; Date and Place of Baptism: Aug 31, 1919, St. Johnís Church; Minister: W. A. Render

Page: 58; Name: Alfreda Warner (Perkins); Sex: female; Parents: J. D. Warner, Mary Elizabeth Warner; Sponsors: Mrs. O. A. Schade, Mrs. Bertha Wagner; Date and Place of Birth: Feb 16, 1902, near Columbus; Date and Place of Baptism: Dec 7, 1919, St. Johnís Church; Minister: W. A. Render

Page: 60; Name: Ethel Glithero; Sex: female; Parents: E. H. Hightower, Beulah Bennett; Sponsors: Mr. and Mrs. W. H. Glithero; Date and Place of Birth: Mar 17, 1889, Columbus; Date and Place of Baptism: Jun 5, 1920, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 60; Name: Dorothy Vivian Glithero; Sex: female; Parents: Walter George Glithero, Ethel Hightower Glithero; Sponsors: Mr. and Mrs. W. H. Glithero; Date and Place of Birth: Jun 6, 1916, Columbus; Date and Place of Baptism: Jun 6, 1920, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 60; Name: Andrew Jackson Gillespie; Sex: male; Parents: Robert William Gillespie, Ruth Youens Gillespie; Sponsors: Dr. W. G. Youens, W. H. Glithero, C. L. Youens, Miss Mary Tanner, Mrs. R. W. Gillespie; Date and Place of Birth: Aug 7, 1917, Columbus; Date and Place of Baptism: Jun 6, 1920, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 60; Name: Edith Vernon Tanner; Sex: female; Parents: H. B. Tanner, Ada Youens Tanner; Sponsors: Mrs. R. W. Gillespie, Dr. W. G. Youens, C. L. Youens, Miss Mary Tanner; Date and Place of Birth: Sep 27, 1919, Columbus; Date and Place of Baptism: Jun 6, 1920, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 60; Name: William Lawrence Tubbs; Sex: male; Parents: Nelson and Letta Tubbs; Sponsors: W. H. Glithero, Isabel A. Glithero; Date and Place of Birth: Jan 16, 1921, Houston, Texas (2123 Marion Street); Date and Place of Baptism: May 25, 1923, St. Johnís Church; Minister: F. M. Johnson Jr.

Page: 60; Name: Martha Díleslyn Wilburn; Sex: female; Parents: Corrine Ginn, G. P. Wilburn; Sponsors: Mrs. Henry Hahn, Mrs. Gus Obenhaus; Date and Place of Birth: Aug 25, 1922, Glidden; Date and Place of Baptism: Jun 6, 1923, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 60; Name: Jack Stephen Lowrey; Sex: male; Parents: Charles and Jannie Lowrey; Sponsors: E. J. Burger, Jaquelin Mansfield; Date and Place of Birth: Apr 26, 1924, Columbus; Date and Place of Baptism: Jul 23, 1924, St. Johnís Church; Minister: F. M. Johnson Jr.

Page: 60; Name: Frank Stoughton Troxell; Sex: male; Parents: Frank S. Troxell Jr., Nell Rose; Sponsors: Guy S. Troxell, Mrs. Guy S. Troxell; Date and Place of Birth: Aug 4, 1924, Houston; Date and Place of Baptism: Sep 14, 1924, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 60; Name: Guy Shoemaker Troxell; Sex: male; Parents: Guy Shoemaker Troxell Sr., Eleanor Maurer; Sponsors: Frank S. Troxell, Mrs. Frank S. Troxell; Date and Place of Birth: Aug 4, 1924, Houston; Date and Place of Baptism: Sep 14, 1924, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 62; Name: Helen Beatrice Kiker; Sex: female; Parents: Ernest and Gladys Kiker; Sponsors: Whit Arrington, Jennie Guynn, Beatrice Arrington; Date and Place of Birth: Jun 9, 1920, Houston; Date and Place of Baptism: Aug 24, 1923, parish home, Columbus; Minister: F. M. Johnson Jr.

Page: 62; Name: Alice Garland Wilburn; Sex: female; Parents: G. P. and Corinne Wilburn; Sponsors: Mrs. Henry Hahn, Mrs. J. R. Wooten; Date and Place of Birth: Jun 5, 1924, Glidden; Date and Place of Baptism: Apr 19, 1925, St. Johnís Church; Minister: Bishop C. S. Quin

Page: 62; Name: William Wallace Gunn; Sex: male; Parents: Kitty Bridge Guynn, W. W. Gunn; Sponsors: W. H. Glithero, Mary V. Tanner, W. W. Gunn; Date and Place of Birth: Aug 13, 1925, Columbus; Date and Place of Baptism: Nov 16, 1925, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 62; Name: Warren Edward Wilburn; Sex: male; Parents: Corinne Ginn, Garland P. Wilburn; Sponsors: L. F. Dick, Mary V. Tanner, W. H. Glithero; Date and Place of Birth: Aug 15, 1925, Glidden; Date and Place of Baptism: Nov 16, 1925, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 62; Name: George Duncan Gillespie; Sex: male; Parents: Ruth Youens, R. W. Gillespie (Note: father originally recorded as Geo. D. Gillespie, corrected August 5, 1961); Sponsors: W. W. Gunn, W. H. Glithero, Mary V. Tanner; Date and Place of Birth: Aug 28, 1925, Columbus; Date and Place of Baptism: Nov 16, 1925, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 62; Name: Sybil Sue Darby; Sex: female; Parents: Virginia L. Hayes Darby, Thurmond Eustace Darby; Sponsors: Mr. and Mrs. J. A. Fitzgerald, Mr. and Mrs. Henry Hurr Sr., Miss Mary V. Tanner; Date and Place of Birth: Sunday, Aug 23, 1925, Glidden; Date and Place of Baptism: Jan 1, 1928, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 62; Name: David Guynn Gunn; Sex: male; Parents: William Wallace Gunn, Kitty Bridge Gunn; Sponsors: Mrs. Pearl Wooten, Judge Lester Holt, Dr. W. W. Gunn; Date and Place of Birth: Tuesday, Aug 9, 1927, Columbus; Date and Place of Baptism: Sep 1, 1927, St. Johnís Church; Minister: Rt. Rev. Clinton S. Quin

Page: 62; Name: Iva Anne Krause; Sex: female; Parents: Loraine White Kause [sic], John W. Krause; Sponsors: Mrs. Lena Shade, Mrs. Iva Reese, Tom Luck; Date and Place of Birth: Jan 19, 1928, Columbus; Date and Place of Baptism: Easter Day, Apr 8, 1928, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 62; Name: Ann Elizabeth Haygood; Sex: female; Parents: Hazel Henry Haygood, James Wilmer Haygood; Sponsors: Carolyne Haygood, Mrs. J. W. E. Airey, James W. Haygood, Sr.; Date and Place of Birth: Nov 25, 1925, Chicago, Illinois; Date and Place of Baptism: Palm Sunday, Apr 1, 1928, St. Maryís Cathedral, Memphis, Tennessee; Minister: J. W. E. Airey

Page: 64; Name: Henri Lynn Buescher; Sex: female; Parents: Louise Hastings Buescher, Henry Buescher; Sponsors: Mrs. Gus Obenhaus, Mrs. Frank Auebach, Mr. Frank Auebach; Date and Place of Birth: Sep 25, 1914, Columbus; Date and Place of Baptism: Monday Eve., Aug 20, 1922, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 64; Name: Jennerson Buescher; Sex: male; Parents: Louise Hastings Buescher, Henry Buescher; Sponsors: Miss Mary Tanner, Mr. Tom Luck, Mr. Frank Auebach; Date and Place of Birth: Jul 27, 1916, Columbus; Date and Place of Baptism: Monday Eve., Aug 20, 1922, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 64; Name: Annie Louise Buescher; Sex: female; Parents: Louise Hastings Buescher, Henry Buescher; Sponsors: Miss Rosanna Walther, Mrs. Frank Auebach, Mr. Frank Auebach; Date and Place of Birth: Jul 10, 1918, Columbus; Date and Place of Baptism: Monday Eve., Aug 20, 1922, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 64; Name: Jewel Buescher; Sex: female; Parents: Louise Hastings Buescher, Henry Buescher; Sponsors: Miss Rosanna Walther, Mrs. Frank Auebach, Mr. Frank Auebach; Date and Place of Birth: Feb 7, 1920, Columbus; Date and Place of Baptism: Monday Eve., Aug 20, 1922, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 64; Name: Ruth Buescher; Sex: female; Parents: Louise Hastings Buescher, Henry Buescher; Sponsors: Mrs. Tom Luck, Miss Charline Glithero, Mr. Frank Auebach; Date and Place of Birth: Sep 13, 1921, Columbus; Date and Place of Baptism: Monday Eve., Aug 20, 1922, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 64; Name: Joyce Buescher; Sex: female; Parents: Louise Hastings Buescher, Henry Buescher; Sponsors: Mrs. Tom Luck, Miss Charline Glithero, Mr. Frank Auebach; Date and Place of Birth: Oct 11, 1924, Columbus; Date and Place of Baptism: Monday Eve., Aug 20, 1922, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 64; Name: Bennett Hastings Buescher; Sex: male; Parents: Louise Hastings Buescher, Henry Buescher; Sponsors: Miss Mary Tanner, Mr. Gus Obenhaus, Mr. Frank Auebach; Date and Place of Birth: Aug 5, 1926, Columbus; Date and Place of Baptism: Monday Eve., Aug 20, 1922, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 64; Name: Joan Airey; Sex: female; Parents: J. W. E. Airey, Johanna Airey; Sponsors: Mrs. Pearl Wooten, Mrs. W. E. Lenhart, Mrs. Leon Palmer, Rev. E. D. Butt; Date and Place of Birth: Monday, Feb 18, 1929, San Antonio; Date and Place of Baptism: Easter, Mar 31, 1929, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 64; Name: Edward Rau; Sex: male; Parents: Bertha Dick Rau, Charles William Rau; Sponsors: Mrs. R. M. Youens, Clyde E. Rau, Ada Y. Tanner; Date and Place of Birth: Jan 11, 1890, Columbus; Date and Place of Baptism: Thirteenth Sunday after Trinity, Jun 2, 1929, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 66; Name: Lillian Lois Burt; Sex: female; Parents: Lois Stafford Burt, LeRoy John Burt; Sponsors: Mrs. A. H. Copeland, Mrs. and Mr. Frank Auerbach, Mr. Thurmond West; Date and Place of Birth: Oct 4, 1925, Columbus; Date and Place of Baptism: Jul 27, 1929, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 66; Name: Harry Branch Tanner; Sex: male; Parents: Fielding Archer Tanner, Cynthia Garner Tanner; Sponsors: Mrs. Em Davenport, Dr. W. W. Gunn, Harry B. Tanner Jr.; Date and Place of Birth: Mar 6, 1867, Columbus; Date and Place of Baptism: Oct 20, 1929, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 66; Name: Robert Thomas Ordner; Sex: [male]; Parents: Thomas John Ordner, Nollie Bernice Williams Ordner; Sponsors: Mrs. C. R. Kunze, C. R. Kunze, E. R. Spencer; Date and Place of Birth: Nov 15, 1904, Columbus; Date and Place of Baptism: Apr 5, 1931, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 66; Name: John Bridge Gunn; Sex: male; Parents: William Wallace Gunn, Kitty Bridge Gunn; Sponsors: William Miekow, Margaret Mansfield, Robert William Gillespie; Date and Place of Birth: Wednesday, Jul 11, 1931, Columbus; Date and Place of Baptism: Wednesday, Sep 9, 1931, St. Johnís Church; Minister: J. W. E. Airey

Page: 66; Name: H. Branch Tanner; Sex: [male]; Parents: [not recorded]; Sponsors: Mary V. Tanner, Ruth Gillespie, W. G. Youens, C. L. Youens; Date and Place of Birth: Sep 20, 1915, Columbus; Date and Place of Baptism: Mar 25; Minister: A. J. Gayner Banks

Page: 66; Name: Bernice Arrington; Sex: female; Parents: Dixie Hope, Albert Kraatz; Sponsors: Mary Tanner; Date and Place of Birth: Jan 14, 1908, Markham, Texas; Date and Place of Baptism: Jan 10, 1932, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 66; Name: Henry Buescher; Sex: male; Parents: Henry Buescher, Louise Hastings; Sponsors: E. R. Spencer, Harry Tanner, Mrs. Henry Hahn; Date and Place of Birth: Nov 23, 1928, Columbus; Date and Place of Baptism: Jan 10, 1932, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 66; Name: Marjorie Lavine Perkins; Sex: female; Parents: Willis Warren Perkins, Alfreda (Warner) Perkins; Sponsors: Mrs. Pearle H. Wooten, Trula H. Wells, O. A. Schade; Date and Place of Birth: Feb 5, 1924, Columbus; Date and Place of Baptism: Mar 31, 1934, St. Johnís Church; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 68; Name: John William Zwiegel Jr.; Sex: male; Parents: John William Zwiegel, Hattie (Ordner) Zwiegel; Sponsors: O. A. Schade, Charlene Letitia Glithero, Winona Zwiegel; Date and Place of Birth: Oct 4, 1921, Columbus; Date and Place of Baptism: Mar 31, 1934, St. Johnís Church; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 68; Name: Mary Annette Hahn; Sex: female; Parents: Henry Peter Hahn, Gladys (Ginn) Hahn; Sponsors: E. R. Spencer, Corinne Wilburn, Olive Obenhaus; Date and Place of Birth: Nov 21, 1923, Columbus; Date and Place of Baptism: Apr 8, 1934, St. Johnís Church; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 68; Name: Frances Aileen Tinkler; Sex: female; Parents: Wayne Moore Tinkler, Ruth (Allen) Tinkler; Sponsors: O. A. Schade, Mrs. Ella Stafford; Date and Place of Birth: Jan 23, 1935, Edinburg, Texas; Date and Place of Baptism: Sep 22, 1935, St. Johnís Church; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 68; Name: Arthur Mitchell Emshoff; Sex: male; Parents: William Fritz Emshoff, Annie (Walney) Emshoff; Sponsors: Ruth Ellen Tinkler; Date and Place of Birth: Aug 3, 1911, Eagle Lake; Date and Place of Baptism: Sep 22, 1935, St. Johnís Church; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 68; Name: Gladys Kathryn Schade; Sex: female; Parents: Oscar A. Schade, Mayme (Epps) Schade; Sponsors: Trula Wells, Kathryn Griffin, John Milton Yarborough; Date and Place of Birth: Jun 29, 1935, Columbus; Date and Place of Baptism: St. Michael and All Angels, Sep 29, 1935, St. Johnís Church; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 68; Name: Clara Minnetta Sronce; Sex: female; Parents: William Robert Sronce Sr., Hattie (Auerbach) Sronce; Sponsors: Mrs. W. R. Sronce Sr., Thomas William Glithero, Laura S. Glithero; Date and Place of Birth: Dec 4, 1905, Columbus; Date and Place of Baptism: Oct 29, 1935, St. Johnís Church; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 68; Name: Charles Barnett Lowrey; Sex: male; Parents: Andrews Stephens Lowrey, Ora (Walker) Lowrey; Sponsors: Margaret Glithero, Mrs. James Lowrey; Date and Place of Birth: Jul 29, 1890, Weimar; Date and Place of Baptism: Nov 2, 1935, St. Johnís Church; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 68; Name: Margaret Herbert Schmidt; Sex: female; Parents: Frank Schmidt, Jaqueline Mansfield; Sponsors: Bruce J. Mansfield, Mrs. R. P. Dorsey, Virginia Guinn; Date and Place of Birth: Jan 25, 1935, Seguin, Texas; Date and Place of Baptism: Nov 3, 1935, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 70; Name: James William Frerichs; Sex: male; Parents: Edwin Edgar Frerichs, Anna Mae (Stancek) Frerichs; Sponsors: Frank Auerbach, Lillie Auerbach, Wayne Moore Tinkler; Date and Place of Birth: Aug 18, 1935, Columbus; Date and Place of Baptism: First Sunday of the Epiphany, Jan 12, 1936, St. Johnís Church; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 70; Name: George Klimple; Sex: male; Parents: Ernest Klimple, Emma (Votal) Klimple; Sponsors: Ernest Klimple, Emma Klimple, Lee Klimple; Date and Place of Birth: Dec 11, 1919, La Grange; Date and Place of Baptism: Dec 18, 1936, at home near Glidden; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 70; Name: Ruthven Champion Tolbirt Jr.; Sex: male; Parents: Winona Zwiegel, R. C. Tolbirt Sr.; Sponsors: Mrs. and Mr. T. B. West, Robert Wells Jr.; Date and Place of Birth: Dec 18, 1938, La Grange; Date and Place of Baptism: Apr 21, 1939, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 70; Name: Nita Sue Foster; Sex: female; Parents: Geraldine Rau, David Foster; Sponsors: Mr. and Mrs. Thomas Glithero, Mrs. R. W. Byars; Date and Place of Birth: Jan 16, 1939, Columbus; Date and Place of Baptism: Apr 21, 1939, St. Johnís Church; Minister: Clinton S. Quin

Page: 70; Name: Jaquelin Schmidt; Sex: [female]; Parents: Jaquelin Schmidt, Frank Schmidt; Sponsors: Mrs. R. P. Dorsey, Mrs. C. B. Lowrey, Miss Virginia Guynn; Date and Place of Birth: Aug 18, 1938, Columbus; Date and Place of Baptism: Sep 19, 1939, St. Johnís Church; Minister: Frank E. Walker

Page: 70; Name: Katherine Kerwin Hudson; Sex: female; Parents: John G. Catron, Bertie Scott Catron; Sponsors: John Hubbell Hudson, Mrs. Trula (R. R.) Wells; Date and Place of Birth: Aug 7, 1906, Van Buren, Arkansas; Date and Place of Baptism: Apr 1, 1940, St. Johnís Church; Minister: Frank E. Walker

Page: 70; Name: Margaret Elizabeth Tanner; Sex: [female]; Parents: Harry B. Tanner Jr., Margaret Boyd Tanner; Sponsors: Edith Vernon Tanner, Mrs. H. B. Tanner Sr., H. B. Tanner Sr.; Date and Place of Birth: Jan 10, 1941, Columbus; Date and Place of Baptism: Easter Day, Apr 13, 1941, St. Johnís Church; Minister: Frank E. Walker

Confirmations

Page: 102; Date: Mar 30, 1916; Names of the Confirmed: Libbie Wooten Obenhaus (female, baptized in infancy by Methodist minister), Gus Faber Obenhaus (male), Clinton Harcourt Wooten (male); Place: St. Johnís Church; Presented by: A. J. Gayner Banks, priest; Confirmed by: G. H. Kinsolving D. D.

Page: 102; Date: Feb 24, 1918; Names of the Confirmed: Mary Anne Schulenburg (female, born Aug 4, 1889 at Glidden, baptized Feb 22, 1918 at St. Johnís), Lena Schulenburg (female), Kyle Lavine Duncan (female, born Jun 25, 1897 at Glidden, baptized Feb 22, 1918 at S. Johnís), Ethel Duncan (female), Hortense Fox (female), Dorothy Eleanor West (female), Louis W. Ramsey (male); Place: St. Johnís Church; Presented by: A. J. Gayner Banks, rector; Confirmed by: G. H. Kinsolving

Page: 102; Date: Jun 6, 1920; Names of the Confirmed: Ethel Hightower Glithero (female), Charline Josephine Andriano; Place: St. Johnís Church; Presented by: W. H. Glithero, warden; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 104; Date: Jul 3, 1921; Names of the Confirmed: Leon Franklin Dick, Claudia Louise Hurley, Francie Ella Miller, Henry Fred Miller; Place: St. Johnís Church; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 104; Date: Jun 6, 1923; Names of the Confirmed: Iva Deleslyne Reese (female, born Apr 25, 1887 at Columbus, baptized 1889 at Frelsburg, received from the German Lutheran church), Richard Clifford Ilse (male, born Mar 27, 1889 at Columbus, baptized 1889 at Frelsburg, received from the German Lutheran church), Thomas Phillip Luck (male, born Apr 17, 1869 at La Grange, baptized 1870 at La Grange, received from the German Lutheran church); Emil Joseph Berger (male, born Dec 8, 1880 at Columbus, baptized 1880 at Columbus, received from the Roman Catholic church), Frank Auerbach Jr. (male, born Jun 28, 1872 at Columbus, baptized 1872 at Columbus, received from the German Lutheran church), John A. Fitzgerald (male, born Feb 24, 1888 at Palestine, Texas, baptized 1888 at Palestine, received from the Roman Catholic church), Frank Harvey Terrett (male, born May 16, 1897 at Philadelphia, Pennsylvania, baptized 1897 at Philadelphia), John Osborn Tanner (male, born Jul 26, 1879 at Columbus, baptized 1879 at Columbus); Place: St. Johnís Church; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 104; Date: Oct 7, 1923; Names of the Confirmed: Sophie Witting Bridge (female, born Nov 6, 1864 in Dewitt County, Texas, baptized 1864 in Dewitt County, received from the Lutheran church), Lester Holt (male, born Dec 22, 1876 at Oakland, baptized 1877 at Weimar, received from the Methodist church), Love Kunze (female, born Oct 7, 1872 at Weimar, baptized 1872 at Weimar, received from the Methodist church), Charles Robert Kunze (male, born Oct 12, 1859 at Richmond, Texas, baptized 1859 at Richmond, received from the Lutheran church); Place: St. Johnís Church; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 106; Date: Oct 12, 1923; Names of the Confirmed: Norma Willie Glithero (female, Apr 22, 1901 at Luling, Texas, baptized 1902 at Columbus; Place: St. Johnís Church; Presented by: F. M. Johnson Jr.; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 106; Date: Oct 14, 1923; Names of the Confirmed: Margaret Annie Glithero (female, born Sep 18, 1911 at Columbus, baptized 1912 at Columbus), Freeland Alston Glithero (male, born Mar 8, 1910 at Eagle Lake, baptized 1910 at Eagle Lake); Place: St. Johnís Church; Presented by: F. M. Johnson Jr.; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 106; Date: Aug 20, 1928; Names of the Confirmed: Edwin Ray Spencer (male, born Sep 17, 1883 at Liberty, Indiana, baptized 1885 as a Presbyterian), Angeline Louise C. Spencer (female, born Aug 27, 1889 at Austin, baptized 1889 as a Presbyterian), Harry Branch Tanner Jr. (male, born Sep 20, 1915 at Columbus, baptized Mar 25, 1916 at Columbus), Robert Williamson Gillespie (male, born Oct 5, 1913 at Columbus, baptized May 3, 1914 at Columbus); Place: St. Johnís Church; Presented by: Rev. J. W. E. Airey; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 106; Date: Oct 20, 1929; Names of the Confirmed: Harry Branch Tanner Sr. (male, born Mar 6, 1867 at Columbus, baptized Oct 20, 1929 at Columbus), Mrs. Juanita Rau Ginn (female, born Aug 8, 1916 at Columbus, baptized a Roman Catholic), Dorothy Vivian Glithero (female, born Jun 6, 1916 at Columbus, baptized Jun 6, 1920 at St. Johnís), Henri Lynn Buescher (female, born Sep 25, 1914 at Columbus, baptized Aug 20, 1928 at St. Johnís), Peter Henry Hahn (male, born Oct 25, 1918 at Columbus, baptized Dec 7, 1918 at St. Matthews as a Roman Catholic), Geraldine Josephine Eva Rau (female, born Aug 2, 1915 at County Line, Lavaca County, Texas, baptized a Methodist), Gus Faber Obenhaus Jr. (male, born Sep 27, 1916 at Columbus, baptized Nov 25, 1917 at St. Johnís), Clyde Edward Rau (male, born Jun 3, 1915 at Columbus, baptized a Roman Catholic), Russell Gordon Lowrey (male, born May 6, 1918 at Columbus, baptized Aug 31, 1919 at St. Johnís), Peter Henry Hahn (male, born Oct 25, 1918 at Columbus); Place: St. Johnís Church; Presented by: Rev. J. W. E. Airey; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 108; Date: Jan 10, 1932; Names of the Confirmed: Bernice Kraatz Arrington (female), Andrew Jackson Gillespie (male, born Aug 7, 1917 at Columbus, baptized Jun 6, 1920 at St. Johnís), Annie Louise Buescher (female, born Jul 10, 1918 at Columbus, baptized Aug 20, 1928 at St. Johnís), Jewell Buescher (female, born Feb 7, 1920 at Columbus, baptized Aug 20, 1928 at St. Johnís), Edith Vernon Tanner (female, born Sep 27, 1919 at Columbus, baptized Jun 6, 1920 at St. Johnís); Place: St. Johnís Church; Presented by: W. H. Glithero; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 108; Date: Dec 24, 1933; Names of the Confirmed: Roy William Gillette Jr. (male, born Mar 21, 1919 at Columbus, baptized Apr 3, 1921), Trula Joyce Wells (female, born Feb 27, 1921 at Brenham, Texas, baptized Oct 7, 1925 at Brownsville, Texas), Ruth Buescher (female, born Sep 13, 1921 at Columbus, baptized Aug 20, 1928 at St. Johnís); Place: St. Johnís Church; Presented by: C. G. Marmion Jr.; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 108; Date: Dec 9, 1934; Names of the Confirmed: Mary Louise Leyendecker (female, born Nov 17, 1908 at Ballinger, Texas, baptized 1920 at Kingsville, Texas as a Baptist), Wayne Moore Tinkler (male, born Nov 22, 1909 at Yoakum, Texas, baptized Sep 11, 1910 at Washington Avenue Methodist in Houston), Edwin Townsend Spencer (male, born Dec 6, 1920 at Austin, baptized 1921 at Austin), Ella Katherine Stafford (female, born Dec 15, 1879 at Columbus, baptized Apr 12, 1895 at Fayetteville, Texas, as a Lutheran); Place: St. Johnís Church; Presented by: C. G. Marmion Jr.; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 108; Date: Nov 3, 1935; Names of the Confirmed: Charles Barnett Lowrey (male, born Jul 29, 1890 at Weimar, baptized Nov 2, 1935 at Columbus), Clara Minnetta Sronce (female, born Dec 4, 1905 at Columbus, baptized Oct 29, 1935 at Columbus), John William Zwiegel Jr. (male, born Oct 4, 1921 at Columbus, baptized May 31, 1934 at Columbus), Arthur Mitchell Emshoff (male, born Aug 3, 1911 at Eagle Lake, baptized Sep 22, 1935 at Columbus), Place: St. Johnís Church; Presented by: C. G. Marmion Jr.; Confirmed by: Clinton S. Quin; Note: [continued on page 110]

Page: 110; Date: Nov 3, 1935; Names of the Confirmed: Frederick Harris Gillette (male, born Feb 15, 1921 at Columbus, baptized Apr 3, 1921 at St. Johnís), John Willrodt Hastedt (male, born Jun 19, 1923 at Columbus), Laura Glithero (female, born Jun 14, 1908 at Columbus, baptized at the Baptist church in Columbus), Roy William Gillette (male, born Nov 1, 1880 in La Fayette County, Wisconsin, baptized 1880 in the Presbyterian church in Galena, Illinois), Mayme Adkins Schade (female, born Apr 30, 1907 at Mexia, Texas, baptized at a Methodist church in Waco, Texas), Ann Elizabeth Wells (female, born Sep 8, 1923 at San Benito, Texas, baptized Oct 7, 1925 at Brownsville, Texas), Edwin Edgar Frerichs (male, born Jan 18, 1905 at Rock House, Texas, baptized 1905 in the Roman Catholic church at Industry, Texas), Anna Mae Frerichs (female, born Aug 2, 1911 at La Grange, baptized Dec 1911 in the Roman Catholic church at La Grange), Louise Green Meyers (female, born Feb 24, 1900 at Birmingham, Alabama, baptized at Second Presbyterian in Houston); Place: St. Johnís Church; Presented by: C. G. Marmion Jr.; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 110; Date: Oct 18, 1936; Names of the Confirmed: Jack Stephen Lowrey (male, born Apr 26, 1924 at Columbus, baptized Jul 23, 1924 at St. Johnís), Martha Díleslyn Willburn (female, born Aug 25, 1922 at Glidden, baptized Jun 6, 1923 at St. Johnís); Place: St. Johnís Church; Presented by: C. G. Marmion Jr.; Confirmed by: Clinton S. Quin

Page: 110; Date: Mar 13, 1938; Names of the Confirmed: Lillian Lois Burt (female, born Oct 4, 1925 at Columbus, baptized Jul 27, 1929 at St. Johnís), George Duncan Gillespie (male, born Aug 28, 1925 at Columbus, baptized Nov 16, 1925 at St. Johnís), William Wallace Gunn (male, born Aug 13, 1925, baptized Nov 16, 1925 at St. Johnís), Robert Rush Wells Jr. (male, born Feb 23, 1922, baptized Oct 7, 1925 at Brownsville, Texas); Place: St. Johnís Church; Presented by: Frank E. Walker; Confirmed by: Clinton S. Quin

Burials

Page: 114; Name: Gladys Townsend; Sex: female; Age: 44; Last Residence: Columbus; Date of Death: Aug 9, 1923; Cause of Death: hemorrhage of stomach; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Aug 9, 1923; Minister: F. M. Johnson Jr.

Page: 114; Name: Ira Harris; Sex: male; Age: 65; Last Residence: Altair; Date of Death: Sep 1, 1923; Cause of Death: heart failure; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Sep 2, 1923; Minister: F. M. Johnson Jr.

Page: 114; Name: Blanche Delany; Sex: female; Age: 67; Last Residence: Columbus; Date of Death: Oct 3, 1923; Cause of Death: paralysis; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Oct 4, 1923; Minister: F. M. Johnson Jr.

Page: 114; Name: James Julius Oakley; Sex: male; Age: 5; Last Residence: Columbus; Date of Death: Feb 18, 1924; Cause of Death: heart failure (enlarged); Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Feb 20, 1924; Minister: F. M. Johnson Jr.

Page: 114; Name: Martha Virginia Harrison; Sex: female; Age: 88; Last Residence: Houston; Date of Death: Mar 28, 1924; Cause of Death: pneumonia; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Mar 29, 1924; Minister: F. M. Johnson Jr.

Page: 114; Name: Col. Jesse H. Johnson; Sex: male; Age: 85; Last Residence: Houston; Date of Death: Mar 15, 1928; Cause of Death: toxic poison; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Friday, Mar 16, 1928; Minister: Rev. E. Dargan Butt

Page: 114; Name: Mrs. Ida Marie Louise Baring Ilse; Sex: female; Age: 81; Last Residence: Columbus; Date of Death: Aug 21, 1928; Cause of Death: cerebral hemorrhage; Place of Interment: City Cemetery; Date of Burial: Thursday, Aug 23, 1928; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 114; Name: Leland Smith; Sex: male; Age: [not recorded]; Last Residence: Maryville, Louisiana; Date of Death: Dec 23, 1928; Cause of Death: (Masonic funeral); Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Dec 24, 1928; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 114; Name: G. H. Gerling ("Alladdin the Magician"); Sex: male; Age: 83; Last Residence: Galveston; Date of Death: May 2, 1929; Cause of Death: [not recorded]; Place of Interment: Lake View Cemetery, Galveston; Date of Burial: May 10, 1929; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 114; Name: Alvah Chesley; Sex: male; Age: 48; Last Residence: Bellville, Texas; Date of Death: Jul 10, 1929; Cause of Death: tuberculosis; Place of Interment: Oak Knoll, Bellville; Date of Burial: Jul 10, 1929; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 114; Name: George Best; Sex: male; Age: 81; Last Residence: County Poor Farm, Columbus; Date of Death: Nov 27, 1929; Cause of Death: old age and dropsy; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Thanksgiving, Nov 28, 1929; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 114; Name: "Baby" Lowrey; Sex: male; Age: [not recorded]; Last Residence: Columbus; Date of Death: Dec 14, 1929; Cause of Death: born dead; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Dec 14, 1929; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 114; Name: Jno. W. Sargent (alias Dr. Jonathan W. S. Carver); Sex: male; Age: 52; Last Residence: San Antonio; Date of Death: Dec 28, 1929; Cause of Death: killed in auto crash; Place of Interment: Columbus City Cemetery; Date of Burial: Jan 4, 1930; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 114; Name: Susan Howard; Sex: female; Age: 66; Last Residence: Columbus; Date of Death: Jan 26, 1930; Cause of Death: Brightís disease; Place of Interment: Columbus City Cemetery; Date of Burial: Jan 27, 1930; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 114; Name: Pauline Townsend Culbertson; Sex: female; Age: 75; Last Residence: Columbus; Date of Death: Feb 6, 1930; Cause of Death: apoplexy; Place of Interment: Paris, Illinois, Edgar County; Date of Burial: Feb 10, 1930; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 114; Name: Kittie Bridge Guynn; Sex: female; Age: 82; Last Residence: Columbus; Date of Death: May 8, 1930; Cause of Death: peritonitis and acute indigestion; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: May 9, 1930; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 114; Name: Bertha Faber Obenhaus; Sex: female; Age: 70; Last Residence: Columbus; Date of Death: Jan 6, 1931; Cause of Death: paralysis, etc.; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Jan 7, 1931; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 116; Name: Matilda Johanna Willhelmena Weete; Sex: female; Age: 51; Last Residence: Columbus; Date of Death: Sep 5, 1931; Cause of Death: paralytic stroke and operation complications; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Sep 7, 1931; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 116; Name: Leon F. Dick; Sex: male; Age: [not recorded]; Last Residence: Columbus; Date of Death: [not recorded]; Cause of Death: [not recorded]; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: [not recorded]; Minister: Rev. T. J. Windham

Page: 116; Name: Charles Kunze; Sex: [male]; Age: [not recorded]; Last Residence: [not recorded]; Date of Death: [not recorded]; Cause of Death: [not recorded]; Place of Interment: [not recorded]; Date of Burial: [not recorded]; Minister: [not recorded]

Page: 116; Name: John Albert Guynn; Sex: male; Age: 52; Last Residence: El Campo, Texas; Date of Death: Feb 19, 1934; Cause of Death: [not recorded]; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Feb 20, 1934; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 116; Name: Mrs. Wells Thompson; Sex: female; Age: 83; Last Residence: Houston; Date of Death: Jun 19, 1934; Cause of Death: [not recorded]; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Jun 20, 1934; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 116; Name: Mrs. Bertha Wagner; Sex: female; Age: 84; Last Residence: Seguin, Texas; Date of Death: Aug 16, 1935; Cause of Death: [not recorded]; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Aug 18, 1935; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 116; Name: Emil Joseph Berger; Sex: male; Age: 54; Last Residence: Columbus; Date of Death: Sep 23, 1935; Cause of Death: renal suppression; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Sep 25, 1935; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 116; Name: Albert Washington Rau; Sex: male; Age: 52; Last Residence: Columbus; Date of Death: Dec 19, 1935; Cause of Death: kidney; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Dec 20, 1935; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 116; Name: Leon Dick Gillette; Sex: male; Age: 21; Last Residence: Columbus; Date of Death: Feb 5, 1936; Cause of Death: automobile accident; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Feb 6, 1936; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 116; Name: Susan Virginia Wesson; Sex: female; Age: 81; Last Residence: San Antonio; Date of Death: Mar 17, 1936; Cause of Death: pneumonia; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Mar 19, 1936; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 116; Name: Minnie Schmidt (Mrs. R. P.) White; Sex: female; Age: 74; Last Residence: Columbus; Date of Death: Nov 2, 1936; Cause of Death: cancer; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Nov 4, 1936; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 116; Name: George William Bowen; Sex: male; Age: 66; Last Residence: Columbus; Date of Death: Dec 25, 1936; Cause of Death: cancer of the stomach; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Dec 26, 1936; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 116; Name: Mrs. J. J. (Annie) Mansfield; Sex: female; Age: 69; Last Residence: Columbus; Date of Death: Jan 4, 1937; Cause of Death: [not recorded]; Place of Interment: Eagle Lake Masonic Cemetery; Date of Burial: Jan 5, 1937; Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 116; Name: Mrs. Leo (Cecil Byrd Johnson) Hahn; Sex: female; Age: 56; Last Residence: Houston; Date of Death: Jan 12, 1937; Cause of Death: heart trouble; Place of Interment: [not recorded]; Date of Burial: Jan 13, 1937; Minister: [not recorded]

Page: 116; Name: Mrs. Iva Reese; Sex: female; Age: 48; Last Residence: Columbus; Date of Death: 1937; Cause of Death: [not recorded]; Place of Interment: Old City Cemetery, Columbus; Date of Burial: 1937; Minister: Rev. J. W. E. Airey

Page: 116; Name: Mrs. Jessie Oakes Wright; Sex: female; Age: 66; Last Residence: Houston; Date of Death: Aug 1, 1938; Cause of Death: pneumonia; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Aug 2, 1938; Minister: Rev. Frank E. Walker

Page: 116; Name: Frank Auerbach Jr.; Sex: male; Age: 66; Last Residence: Columbus; Date of Death: Jan 11, 1939; Cause of Death: pneumonia; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Jan 12, 1939; Minister: Rev. Frank E. Walker

Page: 118; Name: Mrs. Carrie Guynn Payne; Sex: female; Age: [not recorded]; Last Residence: Columbus; Date of Death: Mar 3, 1939; Cause of Death: heart disease; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Mar 3, 1939; Minister: Frank E. Walker

Page: 118; Name: Richard Clifford Ilse; Sex: male; Age: 55; Last Residence: Columbus; Date of Death: Oct 4, 1939; Cause of Death: cardiac insufficiency; Place of Interment: Old City Cemetery; Date of Burial: Oct 5, 1939; Minister: J. W. E. Airey and [Frank E.] Walker

Page: 118; Name: Mrs. Sophie Bridge; Sex: female; Age: 77; Last Residence: Columbus; Date of Death: Jan 7, 1940; Cause of Death: general arteriosclerosis; Place of Interment: San Antonio; Date of Burial: Jan 9, 1940; Minister: Frank E. Walker

Page: 118; Name: Miss Mary Tanner; Sex: female; Age: 56; Last Residence: Columbus; Date of Death: Apr 11, 1940; Cause of Death: cerebral hemorrhage from hypertensive heart disease; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Apr 12, 1940; Minister: Frank E. Walker

Page: 118; Name: John Marshall Stafford; Sex: male; Age: [not recorded]; Last Residence: Dallas; Date of Death: Jul 24, 1940; Cause of Death: end result of paralytic stroke; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Jul 26, 1940; Minister: Frank E. Walker

Page: 118; Name: Sally Whitfield; Sex: female; Age: 84; Last Residence: Columbus; Date of Death: May 2, 1941; Cause of Death: extreme age; Place of Interment: Old City Cemetery; Date of Burial: May 3, 1941; Minister: Frank E. Walker

Page: 118; Name: Roy William Gillette; Sex: male; Age: 60; Last Residence: Columbus; Date of Death: Aug 8, 1941; Cause of Death: heart failure, end result of asthma; Place of Interment: Columbus Odd Fellows; Date of Burial: Aug 11, 1941; Minister: Frank E. Walker

Marriages

Page: 130; Date of Marriage: Mar 29, 1917; Place: St. Johnís Church; Groom: Freeland Glithero, bachelor; Groomís Age: full; Groomís Residence: Columbus; Groomís Parents: Charles Glithero and Kate Glithero; Bride: Nolie Nannie Koehl, maiden; Brideís Age: full; Brideís Residence: Ellinger, Texas; Brideís Parents: Eugene Koehl and Mary Koehl; Officiating Minister: Edward H. Earle, rector of St. Johnís Church

Page: 131; Date of Marriage: Saturday, Dec 29, 1928; Place: St. Johnís Church; Groom: Thomas Jackson Kennedy, widower; Groomís Age: 33; Groomís Residence: 1101 Enid, Houston, Texas; Groomís Parents: T. J. Kennedy Sr. and Mary Lee Kennedy; Bride: Lillian Elexa Aiken, maiden; Brideís Age: 20; Brideís Residence: 1101 Enid, Houston, Texas; Brideís Parents: John Quincy Aiden and Katie D. Aiken; Officiating Minister: Rev. J. W. E. Airey, rector, St. Johnís Church

Page: 132; Date of Marriage: Jun 2, 1929; Place: St. Johnís Church; Groom: E. Y. Ginn, bachelor; Groomís Age: 31; Groomís Residence: Columbus; Groomís Parents: E. Y. Ginn and Deleslyn Harbert Ginn; Bride: Juanita Rau, maiden; Brideís Age: 18; Brideís Residence: Columbus; Brideís Parents: Ed Rau and Susie Ordner Rau; Officiating Minister: Rev. J. W. E. Airey, rector, St. Johns Church

Page: 133; Date of Marriage: Jan 27, 1937; Place: St. Johnís Church; Groom: Walter Henry Koehn, bachelor; Groomís Age: 25; Groomís Residence: Navasota, Texas; Groomís Parents: John Koehn and Martha (Grabow) Koehn; Bride: Lucille Leedy, maiden; Brideís Age: 19; Brideís Residence: Eagle Lake; Brideís Parents: Claude Leedy and Grace (Lyle) Leedy; Officiating Minister: C. G. Marmion Jr.

Page: 134; Date of Marriage: Feb 16, 1935; Place: Columbus, Texas; Groom: David Delmar Foster, bachelor; Groomís Age: 23; Groomís Residence: Columbus; Groomís Parents: John Henry Foster and Hortense (Reagan) Foster; Bride: Geraldine Josephine Eva Rau, maiden; Brideís Age: 21; Brideís Residence: Columbus; Brideís Parents: Edward Rau and Augusta (Ordner) Rau; Officiating Minister: C. Gresham Marmion Jr.

Page: 135; Date of Marriage: Jan 24, 1939; Place: St. Johnís Church; Groom: Jack James Otting, bachelor; Groomís Age: 27; Groomís Residence: Austin; Groomís Parents: Gus Fred Otting (deceased) and Lola Elizabeth Otting; Bride: Annie Louise Buescher, maiden; Brideís Age: 20; Brideís Residence: Eagle Lake; Brideís Parents: Henry Buescher and Louise Buescher; Officiating Minister: Frank E. Walker

Page: 136; Date of Marriage: Saturday, Jun 8, 1940; Place: St. Johnís Church; Groom: Carl William Morgan, bachelor; Groomís Age: 24; Groomís Residence: Phillipsburg; Groomís Parents: Arthur Houston Morgan and Emma Robinson Morgan; Bride: Dorothy Vivian Glithero, maiden; Brideís Age: 24; Brideís Residence: Columbus; Brideís Parents: Walter George Glithero (deceased) and Ethel Hightower Glithero; Officiating Minister: Thomas W. Summers (by Frank E. Walker)

Page: 137; Date of Marriage: Sep 21, 1940; Place: St. Johnís Church; Groom: Charles Allen Reyer, bachelor; Groomís Age: 26; Groomís Residence: Columbus; Groomís Parents: Elliott E. Reyer and Emily Elizabeth Reyer; Bride: Margaret Annie Glithero, maiden; Brideís Age: 29; Brideís Residence: Columbus; Brideís Parents: Charles A. Glithero and Kathleen (Kate) Glithero; Officiating Minister: Frank E. Walker

Page: 138; Date of Marriage: Jun 7, 1941; Place: St. Johnís Church; Groom: James Thompson McNabb, bachelor; Groomís Age: 31; Groomís Residence: Huntsville; Groomís Parents: William Allen McNabb and Ada (Cook) McNabb; Bride: Jewell Buescher, maiden; Brideís Age: 21; Brideís Residence: Columbus; Brideís Parents: Henry Buescher and Louise (Hastings) Buescher; Officiating Minister: Frank E. Walker